Przedstawiony na ilustracji serwis zawiera tylko motywy z "Pana Tadeusza". Niestety, oryginalny, opisywany przez Adama Mickiewicza można sobie tylko wyobrazić!
Zarówno serwis, jak i jego historia są niezwykłe. Otóż został on wykonany w Wenecji na zlecenie księcia Radziwiłła, który kazał go ozdobić po polsku według własnego projektu. Podczas wojen szwedzkich został zrabowany, ale w końcu nie wiadomo jak, dostał się do szlacheckiego domu. Zwykle przechowywany był w skarbcu i wyjmowany tylko na najbardziej uroczyste okazje.
Właśnie taka nadeszła...to ostatnia uczta staropolska. Serwis został rozłożony na środku stołu w kręgu, który ze względu na okazałość przypominał koło karety. Na początku doskonale przypominał krajobraz zimowy, bo naczynia napełniono piankami i białymi cukrami, w środku czerniał bór konfiturowy, a na brzegach niby wioski i zaścianki pokryte zamiast szronem piankami z cukru. Na krawędziach naczyń zostały umieszczone dla ozdoby figurki w polskich strojach. Wyglądały tak jakby odgrywały jakieś role jak aktorzy na scenie, zdawały się przedstawiać jakieś zdarzenie.